10 powodów dla których warto się uczyć języków z piosenek

1. Łatwe powtórki

Pomyśl, jak często zdarza się, że w twojej głowie przewija się tekst jakiejś piosenki? Czasem wręcz marzysz, by kawałek wreszcie się zatrzymał. Piosenki (oraz ich tekst) zdają się same zapadać w pamięć, warto to wykorzystać!

Na rowerze, pod prysznicem czy na łące... Aby przećwiczyć przerabiany materiał, potrzebny jest tylko telefon. Słuchając ulubionych utworów, przypominasz i utrwalasz sobie najważniejsze zwroty. Nie zdziw się, jak szybko i przyjemnie utrwalisz nowe słówka i konstrukcje językowe.

2. Poprawna wymowa

Wiele osób, które przyjeżdża do obcego kraju, cierpi z powodu tego, że nauczyli się niepoprawnie wymawiać słowa, odtwarzając błędy swoich nauczycieli.

Ucząc się z piosenek, łatwo możemy sprawdzić pochodzenie artysty i upewnić się, że posługuje się on swoim ojczystym językiem. A wtedy można śmiało naśladować poprawny sposób wymawiania słówek.

3. Optymalne wykorzystanie czasu

Piosenki możesz zabrać ze sobą wszędzie, wejść z nimi na sam szczyt góry, lub słuchać ich na plaży, spacerując z psem czy też biegnąc do sklepu. Każda chwila jest dobra, żeby posłuchać muzyki. Wiele ludzi nie potrafi nauczyć się języka, ponieważ brakuje im systematyczności i czasu na ćwiczenia. Jeśli naukę języka połączysz z jazdą do pracy czy swoim porannym joggingiem, możesz mieć pewność, że nauka nie będzie nigdy nudną i męczącą praktyką.

Przesłuchanie piosenki zajmuje zaledwie 3-4 minut. A każdy utwór zawiera 20-80 różnych słów osadzonych w kontekście.

Jedziesz tramwajem? Przeczytaj tekst swojej ulubionej piosenki.

Czekasz w kolejce do dentysty? Przeglądaj słówka i dziel się nimi z przyjaciółmi.

4. Różnorodność

Z piosenką możemy pracować na różne sposoby: słuchać, czytać i tłumaczyć tekst, powtarzać słówka, śpiewać, recytować. Możemy też analizować tekst od strony gramatycznej, szukać logicznych struktur, czy też podmieniać słówka w piosence aby stworzyć jej parodię. Wszystko jest dozwolone! Dzięki temu mając bardzo niewielką ilość czasu możemy wykorzystać go na to, na co akurat mamy największą ochotę.

Wybór w utworach, które można wykorzystać do nauki jest ogromny! Powstało wiele gatunków muzycznych, każdy dobierze sobie materiał wedle nastroju oraz upodobań.

Kiedy uczymy się z ulubionych przebojów, nie musimy siedzieć z listą słówek i wkuwać ich na pamięć. Słówka zostają nam w głowie samoczynnie, kiedy poraz kolejny rozpoznajemy je w następnym hicie. Każde takie wystąpienie słówka dodaje do naszej sieci połączeń mózgowych nowy przykład wykorzystania danego zwrotu.

5. Motywacja i radość z sukcesów

Piosenki są niesamowitym źródłem słownictwa i inspiracji. Praca z nimi daje ogromną przyjemność i wiele satysfakcji. Kiedy słuchasz piosenki twoje hormony tańczą, twoje serce się cieszy. Kiedy potrafisz zrozumieć o czym śpiewa muzyk, wtedy duszę rozpiera duma.

Szczególnie przyjemne są pierwsze chwile, kiedy zdajemy sobie sprawę, że dany idiom już słyszeliśmy i podśpiewujemy sobie fragmenty w których już spotkaliśmy słówko. Dużo łatwiej jest sięgnąć po znaną i lubianą piosenkę, niż otworzyć nudny podręcznik.

6. Wyostrzone zmysły - skuteczna nauka poprzez śpiew i taniec

Muzyka uspokaja i poprawia nastrój. Zrelaksowana osoba dużo lepiej myśli i łatwiej przyswaja nowe informacje. Z drugiej strony muzyka jest pełna emocji, wystrza zmysły, mózg stymulowany jest wielopoziomowo, dzięki czemu wiedza zostaje na długo w pamięci.

Możemy angażować całe nasze ciało w naukę języka obcego. Kiedy śpiewamy nasz mózg pracuje podwójnie, kiedy tańczymy poprawiamy swoje krążenie, dotleniamy wszystkie komórki swojego ciała, także szare. Taniec synchronizuje pracę obu półkul mózgowych. Warto wiedzieć również, że taniec i śpiew działają antydepresyjnie!

7. Osłuchiwanie się z językiem

Brzmienie każdego języka jest inne. Słuchając, poprawiasz rozumienie oraz wymowę słów. Zdania przestają być "kanciaste". Łatwiej jest Ci podzielić frazę na słowa.

Osłuchiwanie się ma duże znaczenie w nauce mówienia. Właśnie podczas tej czynności możemy nauczyć się rozpoznawać różne podobne wyrazy i starać się je powtarzać. Odkrywamy dźwięki, które nie istnieją w naszym języku i przygotowywujemy aparat mowy do ich imitowania.

8. Poznajesz słownictwo życia codziennego

Piosenki są śpiewane przez natiwów i często opowiadają o sprawach codziennych. Pozwalają poznać słownictwo, które od razu można wykorzystywać w rozmowie, struktury gramatyczne najczęściej wykorzystywane w danym języku oraz idiomy na czasie, aktualnie używane przez ludzi w danym kraju. I może nawet ważniejsze - nie boją się języka potocznego, którego brakuje w podręcznikach do nauki języków obcych, nie mówiąc już o wulgaryzmach, które słychać na każdym kroku na ulicach.

9. Uczysz się jak dziecko - trwale zapamiętujesz materiał

Mówi się, że dzieci szybko uczą się języków. Obserwuj więc dzieci. One słuchają, próbują powtarzać, pierwsze zdanie, które mówi dziecko, jest tylko odtworzeniem zdania, które mówił do niego rodzic. Dzieci tworzą nowe zwroty na zasadzie analogii. Dzięki piosenkom poznaj zasób wypowiedzi oraz rozmaitych struktór, które pomogą Ci tworzyć nowe frazy, tak jak robią to małe dzieci! Przypomnijcie sobie niektóre kołysanki oraz pieśni kościelne z dzieciństwa. Nawet nie używane na codzień gdzieś tam są do dziś!

10. Dobry temat do rozmowy

Poznając wykonawców i ich utwory, odkrywasz również kulturę oraz mnóstwo ciekawych tematów, dzięki którym możesz zacząć rozmowę ze swoimi obcojęzycznymi przyjaciółmi!Obecnie w naszym systemie znajdziesz :

99 piosenek

2077 słówek